Ściągawka

Apla - Jest to jednolite tło, nałożone jedną farbą dowolnego koloru w ilości dokładnie 100%. W poligrafii efektem apli jest jednolita powierzchnia druku (w przeciwieństwie do rastra), czyli pełne krycie.

Booklet - składana /zszywana książeczka dołączona do opakowań zawierająca najczęściej teksty piosenek, informacje dodatkowe, podziękowania autorskie, etc. Booklet zawiera najczęściej od 4 do 36 stron.

CMYK - zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku kolorowym w poligrafii i metodach pokrewnych. Skrót CMYK powstał jako złożenie pierwszych liter angielskich nazw kolorów Cyjan Magenta Yellow oraz ostatniej "k" w wyrazie Black.

Cromalin - nazwa handlowa systemu prób koloru należąca do firmy DuPont. Istnieją dwie odmiany tego systemu - odbitki analogowe, naświetlane przy użyciu klisz, oraz wydruki cyfrowe. Firma DuPont była prekursorem prób koloru dla poligrafii, stąd do dziś zachowało się potoczne, błędne nazywanie prób innych producentów również "kromalinami". Często słowem "cromalin" stosuje się błędnie jako nazwy każdego dowolnego systemu odbitek próbnych (color proof). Cromalin jest niemal idealnym odbiciem tego co powinno "zejść" z maszyny drukarskiej. Nie symuluje kolorów Pantone tylko ich używa.

Digipack - jest to wzbogacona wersja Ecopacka / Unipacka. Różnica polega na dodaniu do opakowania jednego (lub więcej) plastikowego treya, na którym umieszczone są płyty CD/DVD.

Ecopack - w niektórych środowiskach zwany też Unipackiem, to rodzaj eleganckiej i jak nazwa wskazuje ekologicznej formy opakowania płyt CD/DVD. Najczęściej można je spotkać w formie jedno- lub wielołamowych kopert, w których płyty CD lub DVD dodawane są do gazet. Podstawową zaletą opakowań typu ECO-PACK są ich małe gabaryty - są lekkie i zajmują mało miejsca - dlatego idealnie nadają się do dystrybucji płyt CD/DVD z materiałami szkoleniowymi lub konferencyjnymi. Koperty ECO-PACK standardowo zadrukowane są ze wszystkich stron, co pozwala na umieszczenie na opakowaniu dużej ilości dodatkowych informacji.

Inlay - papierowa wkładka znajdująca się na spodzie płyty (pod trayem) zawierająca najczęściej spis utworów, kody kreskowe, logotypy etc.

Matchprint - Matchprinty to odbitki próbne wykonywane z klisz, co zapewnia prawie 100% zgodność barw z drukiem. Proof analogowy matchprint jest najbardziej wiarygodną odbitką próbną. Dzięki chemicznej obróbce materiału analogowy system odbitek próbnych Matchprint charakteryzuje się dokładnym odwzorowaniem punktu rastrowego. Wykonany z naświetlonych filmów wydruk próbny (matchprint) jest metodą weryfikacji efektów pracy projektującego, idealnym materiałem do zatwierdzenia przez klienta i doskonałym wzorcem kolorystycznym dla drukarni.

Nadruk Sitodrukowy - druk szablonowy polega na wycinaniu w matrycy otworów, przez które po przyłożeniu matrycy do podłoża jest przetłaczana lub natryskiwana farba, tworząca obraz. Sitodruk polega na wykorzystaniu tzw. sita, czyli gęstej siatki, na którą nałożony jest pozytyw obrazu, jako kreskowy lub rastrowy szablon (tworzony z reguły fotochemicznie), 'zatykający' oczka siatki. Wydruk jest tworzony przez przetłaczanie farby na podłoże. Precyzja i rozdzielczość druku sitowego jest bezpośrednio zależna od gęstości użytej siatki. Jest to jedyna kategoria druku, gdzie matryca (sito) nie jest obrazem odwróconym względem odbitki (wydruku).

Nadruk Offsetowy - Nadruk offsetowy oferuje najwyższą możliwą jakość druku z liniaturą około 200 lpi. To zarazem najlepsza metoda nadruku przy drobnych wielokolorowych elementach.
Wysoka liniatura druku oraz mały, praktycznie niezauważalny raster sprawiają, że każdy szczegół jest dokładnie odwzorowany na płycie. Przy nadruku offsetowym projekt należy przygotować dokładnie tak jak do druku tradycyjnej poligrafii.
Druk offsetowy standardowo odbywa się w 5 kolorach - biały podkład + CMYK, opcjonalnie jest możliwość wykorzystania dodatkowego 6 koloru. Ta technika druku nie jest polecana przy dużych jednokolorowych aplach, które lepiej wychodzą drukowane sitodrukiem z kolorów Pantone.

Pantone - system czternastu drukarskich farb podstawowych, które zmieszane w różnych proporcjach, z ewentualnym dodatkiem rozjaśniającej bieli, tworzą paletę ponad tysiąca barw. Projektant dokonujący wyboru barwy ma do dyspozycji wzornik barw, wydrukowany farbami Pantone osobno dla papierów powlekanych (kredowanych) błyszczących i matowych, oraz nie powlekanych. Na podstawie zamówienia klienta drukarnia zamawia farbę o odpowiednim oznaczeniu u dostawcy farb, który dokonuje precyzyjnego wymieszania składników według formuły Pantone . Zadrukowanie podłoża otrzymaną farbą, z zachowaniem odpowiedniej grubości warstwy farby, daje efekt barwny bardzo bliski założeniu przyjętemu na etapie projektu.

Szpindel - typ opakowania na płyty CD lub DVD polegający na ułożeniu płyt, jedna na drugiej. Tak powstała kolumna dodatkowo zabezpieczona jest termokurczliwą folią.

Tray - plastikowa podstawa (tacka) na której umocowana jest płyta.

Płyta gramofonowa (winylowa) – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym. Płyty gramofonowe były wykonywane z różnych materiałów, najczęściej ebonitu, szelaku lub poli(chlorku winylu) - stąd nazwa potoczna – płyty winylowe lub winyle. Choć produkowano je w różnych kolorach, to zdecydowanie najczęściej w czarnym, stąd inna nazwa potoczna – czarna płyta. Obecnie powszechnie określana jest też mianem płyty analogowej.

Nagrywanie / kopiowanie płyt CD DVD – jest to powielenie, inaczej mówiąc duplikacja, materiału 1:1 zawartego na płycie matce, na optyczny nośnik danych. Płyta matka i duplikowany nośnik danych zawsze powinny być jednolite czyli płytę matkę (master) CD powielamy na płytę CD-R, a DVD na DVD-R.



Formaty płyt CD

Płyta CD 12 cm występuje w następujących formatach danych:

CD-Rom - dane komputerowe, programy, pliki (do 700MB)
CD-Audio - dźwięk w formacie PCM (do 80min)
CD-Video - video w formacie MPEG I (do 80min)
CD-Extra - połączenie formatów CD-Rom i CD-Audio

Cechy charakterystyczne dysków DVD

Dysk DVD jest następcą technologicznym formatu CD. Wielkością i kształtem niczym się nie różni od poprzednika. Różnice widać w budowie fizycznej i pojemności.
Dysk DVD "sklejony" jest w procesie produkcji z dwóch cienkich (0,6mm) krążków tworzywa co jest niezbędne dla uzyskania bardzo precyzyjnej geometrii gotowej płyty. Informacje podczas produkcji matrycy do tłoczenia DVD są rozmieszczane o ok. 50% gęściej niż na płycie CD.

Formaty dysków DVD

Płyta DVD może posiadać następujące formaty fizyczne:

DVD 5 - jednowarstwowa, jednostronna, pojemność 4,7GB .
DVD9 - dwuwarstwowa, jednostronna, pojemność 8,4GB .
DVD 10 - jednowarstwowa, dwustronna, pojemność 9,4GB.

Płyta DVD występuje w następujących formatach danych:

DVD-Video - video w formacie MPEG II, wielokanałowy dźwięk, napisy, menu
DVD-Rom - dane komputerowe, programy, pliki.
DVD-Extra - połączenie formatu DVD-Video i DVD-Rom.
DVD-Audio - wielokanałowy dźwięk w formacie PCM 24bity 96kHz, Dolby Digital* lub DTS*.

Etapy produkcji płyty: pobierz załącznik